گاستريا

گاستريا

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس گاستریا ( Gasteria ) دارای حدود 70 گونه از گیاهان همیشه سبز و بیشتر گلخانه ای متعلق به خانواده ی سوسنی ها (1) است. برخی نمونه های آنها مناسب آپارتمان می باشند. برگ های آنها دراز گوشتی نوک تیز فشرده و به صورت مارپیچی نظم گرفته اند. گاه برگ ها سبز با لکه های سفید می باشند مانند گونه ی G.maculata. آنها کلاً گیاهان کوتاهی را تشکیل می دهند. گل های آنها نسبتاً کوچک قرمز و لوله ای است که بر روی ساقه گلزایی تولید می شوند.
گاستریا گیاه تابستانی است و در تابستان رشد خوب و ظاهر زیبایی را پیدا می کند. آن را در جایی قرار دهید که بیشترین نور را داشته باشد. اگر چه سایه را نیز تحمل می کند.
گاستريا - تصویر 2
ازدیاد گیاه از طریق بذر امکان پذیر است و هم از طریق تقسیم گیاه و یا قلمه زدن برگ ها. شما می توانید برگ های بالغ را در تابستان از بن قطع نموده آنها را در هوای آزاد 3- 2 روز قرار دهید و سپس آنها را در گلدان حاوی کمپوست بکارید تا ریشه ایجاد نمایند. سپس آنها را به گلدان های کوچک منتقل نمایید.
گیاه ممکن است مورد حمله حشرات کوچک قرار گیرد و به برگ ها و ریشه آسیب برسانند. لیکن گاستریا معمولاً عاری از بیماری های گیاهی است.

پی نوشت ها :

1. Liliaceae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه