اگر این مورد در منزل کم باشد؛ اختلالات عاطفی، احساسی و اعمال حیاتی کاهش پیدا می‌کند.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: درهاى رحمت آسمانى در چهار وقت گشوده می ‏شود: 1- موقع بارش باران 2- زمانى كه فرزند به چهره پدر و مادرش می ‏نگرد 3- هنگام گشوده شدن در كعبه 4- هنگام برپايى مراسم عقد و عروسى.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، سازمان بهداشت جهانی شرایطی را برای مسکن مناسب ذکر کرده از جمله این که گفته شده مسکن در ارتفاع مناسب ساخته شده باشد و فضای کافی بین ساختمان‌های دیگر باشد، همچنین جهت گیری مناسب با توجه منطقه آب و هوایی داشته باشد.

 

به گفته وی محل مسکونی باید نورگیر باشد. همچنین اشعه آفتاب به طور طبیعی خاصیت میکروب کشی دارد؛ بدن انسان‌ها و گیاهان نیاز به این اشعه دارند تا آن رشد مطلوب داشته باشند. طب ایرانی هم تاکید زیادی بر آفتاب گیری مسکن دارد، تابش نور آفتاب در بدن نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند موجب احساس شادابی و خشنودی و آرامش در فرد شده و بررسی‌های انجام شده نشان داده که افزایش مدت زمان تابش نور آفتاب باعث می‌شود که احساس رضایتمندی در فرد ایجاد شود.

 

میزان بهره مندی یک فضا از نور طبیعی از جمله مهم ترین مواردی است که در انتخاب مکان می بایست مورد توجه قرار گیرد. اگرچه این روزها با وجود تنوع موجود در تولید منابع نورزای مصنوعی نور کافی برای انجام امور مختلف در فضا فراهم شده ولی کیفیت آن با کیفیت و تاثیرات حاصل از نور طبیعی قابل مقایسه نیست. در ضمن با کاهش مصرف نور مصنوعی در مواقعی که بتوان از نور طبیعی استفاده کرد، گامی مهم در جهت صرفه جویی در انرژی نیز برداشته می شود. بنابراین در انتخاب ساختمان محیط زندگی خود به تعداد، ابعاد و موقعیت جغرافیایی پنجره ها در نقشه توجه لازم را داشته باشید.


واضح است هر چه تعداد پنجره ها بیشتر بوده و ابعاد آنها بزرگتر باشد این اشعه های شفابخش طبیعی بهتر و بیشتر به داخل محیط خانه وارد می شوند ولی اهمیت موقعیت جغرافیایی پنجره ها را نیز نباید نادیده شمرد زیرا با توجه به تغییر فصل پنجره ها نیز گذرگاه متغیری برای ورود نور خورشید به داخل هستند یعنی ممکن است اشعه نور خورشید در فصلی از سال از پنجره ای عبور کرده و در فصل دیگر مرز ورود آنها تنها تا لبه بیرونی همان پنجره باشد. به طور کلی در انتخاب فضایی مناسب به جهت موقعیت پنجره ها داشتن پنجره هایی رو به جنوب از جمله اولویت های یک ساختمان است.

 

این پنجره ها مدخل خوبی برای ورود نور خورشید به داخل آن هم در فصول سرد سال هستند در حالی که در موقعیت های دیگر ممکن است زمانی از نور شدید و مستقیم آفتاب در فضای خانه بهره مند باشید که وجود آن نه تنها خوشایند نبوده، بلکه آزاردهنده و گاهی طاقت فرسا نیز هست. پنجره های رو به غرب دارای چنین شرایطی در گرم ترین ساعات فصل تابستان هستند؛ پنجره های رو به شمال و شرق نیز معمولاً معابر خاص و تاثیرگذاری برای تابش نور خورشید به داخل به حساب نمی آیند و وجود آنها تنها به لحاظ  بهره مندی از نور و روشنی حاصله از خورشید ارزشمند است.

 

اگر نور آفتاب در منزل کم باشد؛ اختلالات عاطفی، احساسی و اعمال حیاتی کاهش پیدا می‌کند. برای تامین تهویه و نور طبیعی کافی در مسکن حداقل گفتند 10 درصد و حداکثر 20 درصد مساحت کف اتاق باید به صرف نورگیرها و پنجره‌ها اختصاص داده شود. سطح مناسب برای فضاهای اصلی به ازای هر نفر نباید کمتر از 9 متر مربع باشد و فضای آشپزخانه می‌تواند برای هر نفر 6 متر مربع باشد. امروزه یکی از کارهای اشتباهی که در ساخت مسکن می‌تواند ایجاد کند این است که خانه‌ها را نفوذناپذیر درست کرده‌اند چرا که همه فضاهای اداری و یا مسکن باید یک حالت نفوذپذیر داشته باشد.

 

گروه خانواده جام نیوز/ 2005

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه