پاندانوس

پاندانوس

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس پاندانوس (Pandanus ) دارای حدود 600 گونه است و در خانواده ی پانداناسه (1) قرار دارد. این گیاهان متعلق به مناطق گرم و مرطوب بوده و به صورت همیشه سبز هستند. در شرایط مناسب رشد آنها زیاد بوده و درختچه ای می شوند. این گیاهان برای برگ های زیبای خود که شبیه آناناس است مورد توجه کشت در گلخانه هستند.
برخی از آنها نیز در آپارتمان کشت می شوند مانند گونه های P.sanderi و P.veitchii . گونه ی P. sanderi بومی گینه نو است. این گیاه به ارتفاع یک متر و بیشتر رشد می کند. برگ ها فشرده و گسترده هستند به طوری که ساقه دیده نمی شود. برگ ها بزرگ، سبز ملایم تا حدی خاردار و دارای نوارهای باریک طلایی هستند و تا بلندی 60 سانتی متر و بیشتر رشد می کنند.
پاندانوس در شرایط مناسب رشد زیادی می کند. آنها را در کمپوست پیت بکارید در جای گرم قرار دهید. این گیاهان به دمای حدود 15- 10 درجه سانتی گراد در زمستان نیاز دارند. در بهار و تابستان به آب منظم و فراوانی نیاز دارند و همچنین به جای مرطوب لیکن در زمستان خاک بایستی تنها مرطوب نگهداشته شود. در تابستان هوای گلخانه و آپارتمان بایستی جریان داشته باشد. از نور مستقیم تابستان دور نگهدارید. درون آپارتمان به خصوص در تابستان گلدان را می توان درون تشت و سینی بزرگتری که حاوی آب است قرار داد تا رطوبت بیشتری برای گیاه تأمین شود. گیاه را هر سال در گلدان و خاک جدید قرار دهید تا هنگامی که گیاه به حد کافی و مناسب بزرگ شود. گیاه بالغ چنانچه به حدی بزرگ شود که ریشه گلدان را پر کرده و به آن فشار وارد آورند مجدداً آن را تعویض نمایند. جابه جایی گل را در بهار انجام دهید. در ماه های بهار و تابستان گیاه را با کود مایع هر 10 روز تا دو هفته یک بار تغذیه نمایید.
پاندانوس - تصویر 2
برای ازدیاد گیاه می توانید از جوانه هایی که در اطراف و پایین آن می رویند استفاده نمایید. جوانه ها را که به صورت گیاهچه رشد می کنند در بهار قطع نموده آنها را در کمپوست بکارید و در جای مرطوب و در 24 درجه سانتی گراد قرار دهید تا ریشه تولید نمایند سپس آنها را به گلدان مناسب حاوی کمپوست و پیت منتقل نمایید.
پاندانوس معمولاً عاری از آفات و بیماری های گیاهی است.

پی نوشت ها :

1. pandanaceae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه