پامچال

پامچال

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

پامچال (Primula) جنس بزرگی است با حدود 500 گونه متعلق به خانواده ی پامچال. (1) گل های پامچال گل های زمستانه محسوب می شوند و در زمستان سبز و فعال هستند. گل های برگ ریز و نسبتاً مقاوم و چند ساله ای هستند که در بیشتر مناطق دنیا به خصوص نیمکره شمالی و مناطق سردسیری کشت می شوند. بسیاری از گونه ها بومی چین می باشند. تعداد زیادی از گونه ها مناسب گلخانه و کشت در باغچه های سنگی و صخره ای مناطق نسبتاً سرد می باشند. برخی گونه ها اطراف جویبارهای آب جاری و تعدادی مناسب باغچه های منازل و پارک ها در ماه های فروردین و اردیبهشت هستند. به سرعتی که هوا گرم می شود گل های آنها پژمرده شده و گیاه به حالت غیر فعال و تنها با برگ ها برای مدتی باقی می ماند.
برخی از گونه هایی که مناسب کشت در گلدان و نگهداری درون خانه و آپارتمان بوده مانند P.malacoides. P.kewensis و P.obconica بومی چین هستند. گونه یP. malacoides که یک گیاه زیبا با گل های فراوان است. در بسیاری از مناطق به عنوان گل گلدانی و خانگی کشت می شود. این گل به ارتفاع تا 40 سانتی متر رشد نموده، اگرچه گونه ای چند ساله است لیکن به عنوان گیاه یک ساله کشت می شود. برگ ها به رنگ سبز کم رنگ، پرزدار و تخم مرغی بوده با دندانه های ریز و کند در حاشیه. گل های فراوان و زیبایی بر روی ساقه های ظریف گلزا از ماه های اسفند تا اردیبهشت تولید می شود. گل ها به رنگ های متنوع ارغوانی تا قرمز و سفید زیبایی خاصی را ایجاد می نمایند. از این گونه واریته های مختلفی وجود دارد که از نظر رنگ گل ها و کیفیت آنها متفاوتند. برخی از واریته ها با گل هایی معطر مانند "Fire Chief" با رنگ قرمز آجری گل ها "Jubilee" با رنگ گل قرمز آلبالویی معطر و "Lilac Queen " با گل های به رنگ آبی و بنفش وجود دارند.
گیاه را در گلدان نسبتاً کوچک (8 سانتی متری) که حاوی کمپوست است بکارید با کود مایع هفتگی تغذیه کنید. گلدان را همیشه نمناک نگاهدارید. در زمستان در دمای 10-13 درجه سانتی گراد نگاهدارید. تکثیر پامچال از طریق کاشت دانه های رسیده و تازه امکان پذیر است. بذور گونه های مذکور آپارتمانی را می توانید در تیرماه و یا اسفند و فروردین بکارید. دانه ها را در گلدان یا جعبه های مخصوص محتوی کمپوست سطحی کاشته و خاک زیادی روی آنها نپاشید آنها را در جای مخصوص در 16 درجه سانتی گراد قرار داده تا رویش نمایند. بهتر است روی بذور را با کاغذ آلومینیوم یا پلاستیک بپوشانید و در مکان سایه نگاهدارید تا گیاهچه ها رویش نمایند.
پامچال - تصویر 2
برخی از بیماری های قارچی و ویروسی شایع است و ممکن است آسیب هایی را به گیاه وارد نمایند.

پی نوشت ها :

1. Primulacoae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه