هوای داخل خانه‌ها آلوده است و این آلودگی زنان را تهدید می‌کند و این موضوع اصلا هم شوخی نیست.مجله زندگی ایده آل: پنجره‌ها را ببنديد، بدهید تمام درزهای در و پنجره را بگیرند، کسی را پیدا کنید که برایتان ماسک ضدبمب شیمیایی بیاورد، دهانتان را باز نکنید و... همه اینها شوخی بود با این توضیح که شوخی تا حدودی هم جدی است! هوای داخل خانه‌ها آلوده است و این آلودگی زنان را تهدید می‌کند و این موضوع اصلا هم شوخی نیست. دکتر عبدالرحمان بهرامی، معاون بهداشت حرفه‌ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت است و کاملا جدی گفته است: «زنانی که در منزل فعالیت دارند با عوامل و مخاطرات مختلف در ارتباطند که مهم‌ترین مخاطره در این زمینه آلودگی هواست.» او می‌گوید در شهرهای بزرگ، مثل تهران، مشکلی اساسی وجود دارد: آلاینده‌ها در خارج با داخل منزل تفاوت چندانی ندارند.

وقتی هوای آلوده خانه زنان را می کشد! - تصویر 1

تهدیدکننده‌های دیگر

گفتن اینکه هوای تهران آلوده است، مثل این است که بگوییم روز روشن است! پس خودتان این را می‌دانید و حالا نکته این است که همان آلودگی به فضای داخلی خانه‌ها هم منتقل می‌شود.  البته مشکل فقط همین نیست؛ بساط پخت و پز به هرحال در خانه‌ها برقرار است و روشن بودن گاز میزان آلاینده‌های خانه را افزایش می‌دهد. در مجموع مهم‌ترین مشکل زنان، استنشاق آلودگی‌های مختلف است که به هر دلیلی در فضای خانه منتشر می‌شوند و زنان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

آلودگی خانه چه خطراتی برای زنان دارد؟

آمفيزم: اين بيماري در نتيجه انقباض لوله‌هاي برنشيال وتخريب كيسه‌هاي هوايي توسط آلاينده‌ها به وجود مي‌آيد و باعث كوتاهي نفس در فرد بيمار مي‌شود.

برونشيت مزمن: از مشخصات اين بيماري‌ سرفه‌هاي پي در پي و جريان خلط مستمر در شخص مبتلاست. مواد آلوده‌كننده باعث تخريب مژك‌هاي مجاري تنفسي‌-  كه مواد محرك را از ريه خارج مي‌كنند – شده و در نتيجه سرفه تنها راهي خواهد بود كه ذرات از ريه بيرون رانده شوند. در صورتي كه برونشيت مزمن درمان نشود، منجر به مرگ بيمار خواهد شد.

حساسيت: مواد آلاينده مي‌تواند باعث عكس‌العمل‌هاي آلرژيكي مختلف از جمله آبريزش بيني، تنگي نفس، خارش پوست، اشك چشم و عسطه‌هاي پي در پي شود.

آسم: عبارت است از مقاومت مجراي تنفسي در مقابل عبور هوا در يك حمله آسمي، مجاري تنفسي باريك شده و عبور هواي تنفسي به حداقل مي‌رسد و در نتيجه بيمار دچار تنگي ن��س مي‌شود و همچنين مي‌تواند موجب انفاكتوس يا التهاب قلب شود كه معمولا به صورت سينه درد، تپش قلب، تنگي نفس و اختلال در سيستم قلب ظاهر مي‌شود.

خطرات دیگری هم در راه است

علاوه بر مواردی که خواندید، احتمال بروز مشکلات دیگری هم براثر آلودگی‌های فضای خانه وجود دارد. مثلا روي دستگاه تنفسي اثر گذاشته و موجب افزايش علائم ريوي و افزايش علائم بيماري ريوي در بيماران يا ديگر اثرات مضر بر سلامت مي‌شود. اختلال عصبي- رفتاري، افزايش فشارخون، تاثیر بر دستگاه قلبي- عروقي از دیگر خطرات آلاینده‌های خانگی هستند که می‌توانند منجر به افزايش مرگ و مير شوند.

مدیریت باز و بسته کردن پنجره‌ها

مثل تمام مراحل زندگی، اینجا هم مهم‌ترین کار این است که بدانیم چه زمانی پاسخ مثبت بدهیم و چه زمانی منفی. این پاسخ البته به درخواست پنجره‌های خانه برای باز و بسته شدن است. شما برای اینکه از خطرات هوای آلوده خانه در امان بمانید، باید گوش به زنگ باشید که رادیو، تلویزیون، سایت‌های خبری و... درباره هوا چه می‌گویند. در زمانی که میزان آلاینده‌های هوا کم است، حتما از فرصت استفاده کنید و پنجره‌ها را باز نگه داريد. همچنین در مواقعی که سطح آلاینده‌ها به حد ناسالم می‌رسد، لازم است تا حد امکان پنجره‌های منازل بسته نگاه داشته شوند. نکته دیگر اینکه وسوسه‌انگیزترین غذاها، می‌توانند به دليل گاز خطرناک‌ترین‌ها باشند، پس هنگام آشپزی همیشه هود را روشن نگه دارید.

با ماسک در خانه تردد کنید

شاید تصور چهره‌ای از خودتان که با ماسک ضدآلودگی در خانه تردد می‌کند برای‌تان خنده‌دار باشد ولی حالا که می‌دانید هوای خانه ممکن است تهدیدی جدی برای سلامت شما باشد، باید جلوی خنده خود را بگیرید و کاملا جدی به ماسک فکر کنید. اين ماسك‌ها در دور نگه داشتن ذرات درشت بسيار موثرند و افراد آسمي و كساني كه به مشكلات تنفسي مبتلا هستند با استفاده از اين ماسك‌ها را حتي بيشتري احساس مي‌كنند. ماسک زدن در خانه را جدی بگیرید، حداقل زمانی که مشغول آشپزی هستید و مقابل گاز ایستاده‌اید.

در خانه ریاست کنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای کاهش آلودگی هوای خانه باید انجام دهید، مدیریت و تعیین قوانینی مشخص در خانه است. شما باید استفاده از انرژی‌ها را درجای خود و به مقدار لازم برای خود و سایر اعضای خانه مجاز بدانید. انرژی‌های خانگی از قبیل: پخت و پز، روشنایی، حرارتی، الكتریكی، مكانیكی و... مهم‌ترین تاثیر را بر هوای خانه شما دارند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه