وريزيا

وريزيا

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس وریزیا ( Vriesea ) با بیش از 190 گونه و چند واریته در خانواده ی آناناس (1) قرار دارد. این گیاهان زینتی چندساله متعلق به مناطق گرم و مرطوب مانند مکزیک، کوبا و آرژانتین هستند. برگ های گراس مانند آن ها با حاشیه صاف و معمولاً براق می باشند. رنگ برگ ها برحسب گونه و واریته متفاوت است، معمولاً سبز کم رنگ و در پایین و در اتصال به ساقه قرمز متمایل به ارغوانی می شوند. سطح برگ ها ممکن است از نوارهای طولی به رنگ های مختلف به خصوص سبز پر رنگ و یا ارغوانی تشکیل شده باشد. برگ ها در پایین به هم فشرده شده و مخزن آب باران در وسط گیاه ایجاد می نمایند. یکی از گونه های زیبا و جالب V.splendens است. این گیاه به علت این که گل آذین آن به رنگ قرمز تند و به شکل شمشیر می باشد به گیاه شمشیر آتشین (2) معروف است. گیاه بومی گینه و به بلندی 40 سانتی متر با برگ های پخش می باشد. برگ ها به رنگ سبز تیره با نوارهای عرضی سیاه متمایل به ارغوانی بارزی می باشند. ساقه گلزای آن مانند شمشیری به طول 50 تا 60 سانتی متر از وسط گیاه بالا می آید با برگه های قرمز پر رنگ که گل های زردرنگ را در بر می گیرد. گل ها معمولاً در اواخر تابستان تولید می شوند.
گیاه را در بهار در مخلوطی از خاک برگ خالص و شن بکارید. آن را در سایه و در دمای 20- 18 درجه سانتی گراد قرار داده و کاملاً مرطوب نگهدارید. در ماه های رشد آبیاری منظمی نموده لیکن بقیه سال را آبیاری کمی بنمایید. گیاه وریزیا را هر دو سال یک بار به گلدان و خاک تازه منتقل نموده و در ماه های رشد هر ده روز تا دو هفته یک بار با کود مایع تغذیه نمایید.
وريزيا - تصویر 2
گیاه وریزیا را می توان از طریق پاجست و یا جوانه هایی که در لابه لای برگ ها ظاهر می شوند تکثیر نمود. آنها را پس از آن که تقریباً به اندازه نصف گیاه مادر رشد نمودند جدا کرده و در مخلوطی که قبلاً اشاره شد بکارید. قبل از کاشتن آنها را در هوای آزاد برای چند روز قرار دهید. پس از نشا آنها را در شرایط مرطوب و در دمای 20- 18 درجه سانتی گراد قرار دهید. تکثیر وریزیا از طریق بذر نیز ممکن است لیکن این کار زمان زیادی را لازم دارد تا گیاه به ثمر برسد ( معمولاً 15- 10 سال ).
وریزیا معمولاً عاری از آفات و بیماری های گیاهی است.

پی نوشت ها :

1. Bromeliaceae
2. Flaming sword

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه