زمانيكه كاربرد و رنگ تزئينات مشخص شد، نوبت به سبك و مدل وسيله زينتي مي رسد. تزئينات ديواري داراي انواع و اقسام مختلفي هستند، اما اگر بخواهيم يك جمع بندي سرانگشتي داشته باشيم مي توانيم آنها را در چند گروه زير خلاصه كنيم...

پیامبر اکرم صلی الله علیه واله فرمودند:هر که خدا را، آنگونه که سزاوار اوست، بندگى کند، خداوند بیش از آرزوها و کفایتش به او عطا مى کند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، در نظر گرفتن تزئینات دیواری برای اتاقها حسن ختام و مکمل دکوراسیون داخلی است. تزئینات دیواری توانایی آنرا دارند که ظاهر یک اتاق را زیر و رو کنند. در واقع دیوارها در ایجاد هارمونی و تعادل در محیط نقش بسزایی را ایفا می کنند.

انتخاب بر اساس استیل شخصی
شیوه زندگی شما مبین حالات، مدل، و نوع چیدمان منزل شماست. از اینرو تزئیناتی که برای دیوارها انتخاب می کنید نیز باید منطبق بر میل و سلیقه شخصی شما باشند. کسی شما را مجبور نمی کند که آخرین مدل محصولاتی که به بازار عرضه می شوند را بخرید. بنابراین همیشه گزینه ای را انتخاب کنید که واقعاً آنرا دوست می دارید و برایتان جذاب است. باید از اشیاء پیرامون خود لذت ببرید پس فقط به مد روز نگاه نکنید و چیزی را که دوست دارید بخرید.


چرا باید دیوارها را تزئین کنم؟
شاید این نقل قول از پابلو پیکاسو به گوشتان خورده باشد: "هنر غبار روزمرگی ها را از روح شما می زداید"؛ تزئینات دیواری خانه شما را تبدیل به یک مکان خوشایند برای کلیه افراد خانواده می کنند.
تزئینات زرد رنگ انرژی و نشاط را القا می کنند و رنگ آبی برای ایجاد آرامش مناسب است.


اتاق به اتاق – کاربرد
دیوار هر اتاق را می بایست متناسب با دکوراسیون همان اتاق تزئین کنید. به این منظور ابتدا باید از خود بپرسید که چه انتظاری از آشپزخانه، نشیمن، خواب و یا هر اتاق دیگری دارید. به عنوان مثال نصب تابلوی جنگل پر از حیوان در آشپزخانه ایده هوشمندانه ای به نظر نمی رسد.


رنگ
وقتی به مورد استفاده پی بردید، نوبت به انتخاب رنگ است. رنگ وسیله زینتی نیز می بایست با کاربرد و دکوراسیون اتاق همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال تابلو ها و تزئینات زرد رنگ انرژی و نشاط را القا می کنند و رنگ آبی برای ایجاد آرامش مناسب است.


در اتاق های طویل و باریک نصب یک تابلوی دیواری پهن کل فضا را عریض تر نشان می دهد.


مدل و استیل کلی
زمانیکه کاربرد و رنگ تزئینات مشخص شد، نوبت به سبک و مدل وسیله زینتی می رسد. تزئینات دیواری دارای انواع و اقسام مختلفی هستند، اما اگر بخواهیم یک جمع بندی سرانگشتی داشته باشیم می توانیم آنها را در چند گروه زیر خلاصه کنیم:


-    سنتی – استفاده از رنگ های موجود در طبیعت، تصاویری از مناظر طبیعی به صورت افقی
-    کلاسیک – قاب های شکیل و معمولاً چوبی، تصاویر کاملاً رسمی
-    مدرن - قاب های فلزی تیره رنگ، بکارگیری آمیزه ای از سیاه و سفید در تصویر

نصب و چیدمان
نحوه نصب، سازماندهی و ترتیب چیدمان آثار هنری دیواری نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یک تابلوی بزرگ در وسط دیوار می تواند هسته مرکزی ایجاد کند و نظر همه را به خود جلب نماید. برای زیباتر شدن می توانید یک صندلی راحتی با تعداد زیادی کوسن یا یک میز کنسول با گلدان زینتی را در زیر اثر هنری قرار دهید. نمونه های دیگر به ترتیب اتاقهای باریک و ورودی های تاریک هستند. در اتاق های طویل و باریک نصب یک تابلوی دیواری پهن کل فضا را عریض تر نشان می دهد. همچنین مجموعه ای از آینه های دیواری در اشکال مختلف که بر روی دیوار یک ورودی تاریک نصب شوند، فضا را روشن تر نشان می دهند.


شیوه های مختلف نصب آثار هنری
* افقی - برای دیواری که می خواهید کشیده تر به نظر برسند.
* عمودی - برای دیواری که می خواهید بلند تر به نظر برسند.
* رئوس مربع – برای ایجاد نقطه کانونی. همچنین می توانید بالای تخت خواب یا میز نهارخوری از این مدل چیدمان استفاده کنید.
* بی تناسب -  البته خیلی هم بی تناسب نیست و می بایست در موقع انتخاب آنها را دسته بندی کنید و بعد هر یک از آنها را به صورت تصادفی روی دیوار نصب کنید. برای نصب گروهی تابلو ها در سایز های مختلف ابتدا از برجسته ترین و بزرگ ترین کار شروع کنید و سپس مابقی را در اطراف آن بچینید.

نکات ضروری در نصب تزئینات دیواری
1- تابلوهای گروهی در یک سایز و شکل را به صورت افقی یا عمودی نصب کنید.
3- محل نصب باید هم طراز نقطه دید باشد. به این معنا که تابلوها را نه خیلی بالا نه خیلی پایین نصب کنید. در واقع باید جایی نصب شوند که به راحتی در معرض دید چشم ها باشند.
4- با نصب نورهای موضعی در بالای آثار هنری دیواری توجه بیننده را بیشتر به آنها جلب کنید.
5- از محکم شدن تابلو و سایر تزئینات به دیوار اطمینان حاصل کنید. تابلو ها و قاب های بزرگتر و سنگینتر را به دیوار پیچ کنید.
 

شمیم / 2009

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه