مارانتا

مارانتا

 

نويسنده: دکتر هرمزديار کيانمهر
 

جنس مارانتا ( Maranta ) داراي حدود 25 گونه از گياهان هميشه سبز و متعلق به خانواده ي مارانتاسه (1) است. اين گياهان براي برگ هاي زيبا و زينتي خود مورد توجه مي باشند. آنها را مي توان در گلخانه و درون ساختمان و آپارتمان پرورش داد. تنها گونه مورد کشت زينتي M.leuconeura است. اين گياه بومي برزيل است به بلندي 30- 25 سانتي متر رشد مي نمايد. گياه به صورت افقي و پخش رشد مي کند. برگ هاي آن تخم مرغي به رنگ سبز کم رنگ با لکه هاي قهوه اي ارغواني در امتداد رگبرگ هاي فرعي است. برگ ها در روز پهن شده ليکن در شب عمودي قرار مي گيرند. رنگ برگ ها به موازاتي که گياه بالغ مي شود تغيير مي نمايد. واريته هاي آن از نظر فرم رشد و رنگ برگ ها تفاوت دارند.
مارانتا گياهي است که خيلي سريع رشد مي کند. بنابراين گلدان آن را بايستي چند مرتبه تغيير داد. خاک کمپوست معمولي براي آن مناسب است. در فصول رشد گلدان را آبياري منظمي نموده و هر دو هفته يک مرتبه با کود مايع آن را تغذيه نماييد. گياه را در مکان سايه به خصوص در فصل تابستان قرار دهيد. گياه بايستي مرطوب نگهداشته شود. برگ ها را با آب يا آبا باران اسپري نماييد.
مارانتا در فصول پاييز و زمستان به آبياري کمي نياز دارد. گياه سرماي زمستان را تا 10 درجه سانتي گراد تحمل مي کند.
مارانتا - تصویر 2
براي ازدياد گياه از طريق تقسيم ريشه در اوايل بهار اقدام نماييد. گياه ريشه هاي غده اي و ريزوم مانند ايجاد مي نمايد. لذا ريشه را به آساني مي توان به همراه يک يا بيشتر جوانه رشد و همراه با 2 يا 3 برگ تقسيم نمود. از طريق قلمه نيز مي توان گياه را تکثير نمود. قلمه ها را بايستي به اندازه 7 تا 8 سانتي متر در بهار يا تابستان از ساقه هاي پاييني تهيه و همراه با 2 يا 3 برگ آنها را در گلدان حاوي مخلوطي از پيت و شن کاشت تا ريشه ايجاد نمايند.
(در دماي 21 درجه سانتي گراد ).
مارانتا معمولاً عاري از بيماري هاي گياهي است.

پي نوشت ها :

1. Marantaceae.

منبع مقاله :
کيانمهر، هرمزديار، (1388)، گل هاي آپارتماني و سبزيکاري، تهران: آييژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه