فيکوس

فيکوس

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس فیکوس (Ficus) بیش از 800 گونه از گیاهان برگ ریز و همیشه سبز دارد و شامل تعدادی از گیاهان خزنده و بالارونده نیز می شود و در خانواده توت (1) قرار دارد. تعدادی از گونه های آن مناسب کشت در گلخانه و پاسیو و آپارتمان می باشند. این گونه ها برای برگ های زیبای خود مورد توجه می باشند. یکی از متداولترین گونه که در گلخانه و آپارتمان کشت می شود F. elastica است. این گیاه بومی مناطق گرم و مرطوب آسیاست و به گیاه لاستیکی هندی معروف است. این گیاه در شرایط مناسب ممکن است تا یک متر ارتفاع رشد نماید لیکن در مناطق طبیعی خود به صورت درختچه رشد می نماید. این گونه بیشتر به صورت تک ساقه ای رشد نموده و دارای فرم های مختلفی است. یکی از واریته های متداول آن F.decora و دیگری F.tricolor است. F.decora دارای برگ های بزرگ تخم مرغی سبز تیره شفاف و چرمی است که ممکن است به طول 30 تا 40 سانتی متر رشد نمایند. برگ ها به صورت مارپیچی بر روی ساقه منظم شده و دارای دمبرگ های کوتاهی هستند. رنگ رگبرگ اصلی در زیر برگ ها قرمز است. جوانه های برگی به وسیله غلاف قرمز رنگ و یا سبز کم رنگ پوشانده شده است. فرم های دیگری وجود دارد که برگ های آنها رنگارنگ است. به موازاتی که گیاه رشد کرده و بالغ می شود و گاه در نتیجه تغییرات شرایط آب و هوایی رنگ گیاه ممکن است تغییراتی بکند.
تقریباً همه نمونه های زینتی را بایستی در کمپوست و پیت کاشت. بیشتر نمونه ها را در زمستان در دمای 18- 16 درجه سانتی گراد حفظ نمایید. غالب آنها دمای زمستانی تا 5 درجه سانتی گراد را نیز تحمل می کنند. گیاه را در فصل رشد به خصوص تابستان آبیاری منظمی نمایید و آن را در جایی قرار دهید که نور کافی به آن برسد لیکن از نور مستقیم آفتاب دور نگهدارید. گیاه را به خصوص در فصل تابستان در معرض رطوبت قرار دهید. درون گلخانه اطراف گیاه را روزی دو یا سه بار آب بریزید. در آپارتمان برگ ها را با پارچه تمیز یا ابر نمناک شسته و مرطوب نگهدارید. هر دو سال یک مرتبه در ابتدای بهار گلدان و خاک را عوض نمایید. در فصول رشد هر دو هفته یک بار با کود مایع سبک تغذیه نمایید.
فيکوس - تصویر 2
برای ازدیاد فیکوس از قلمه استفاده می شود. قلمه های به اندازه 10 سانتی متری را از انشعابات جانبی جدا نموده در مخلوطی از پیت و شن کاشته و در جای مرطوب و در دمای 16-18 درجه سانتی گراد قرار دهید. پس از آن که ریشه ایجاد نمودند هر کدام را به گلدان جداگانه ولی کوچک منتقل نمایید. به موازاتی که گیاه رشد می نماید گلدان بزرگتر انتخاب نمایید. F.elastica را نیز می توان از طریق جوانه برگ تکثیر نمود. جوانه برگ را جدا نموده همراه با قسمتی از برگ در مخلوط پیت و شن کاشته وادار به ایجاد ریشه نمایید.
گیاه ممکن است به وسیله حشرات کوچک چسبناک شده و گاه برگ های آن ریزش نمایند. ریشه ممکن است درنتیجه حمله قارچ یا باکتری آسیب ببیند. گاه ممکن است ناهنجاری فیزیولوژیکی به گیاه آسیب برساند و موجب زرد شدن و ریزش برگ ها بشود.

پی نوشت ها :

1. Moraceae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه