سي سوس

سي سوس

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس سی سوس (Cissus) دارای حدود 350 گونه و متعلق به خانواده ی ویتاسه (1) یا وتیداسه (2) است. گیاهان سیسوس عمدتاً گیاهان همیشه سبز چوبی و بالارونده هستند. تعدادی از گونه ها نیز ساقه های گوشتی ایجاد می نمایند. برخی گونه ها جهت رشد در گلخانه و در آپارتمان مناسب می باشند. گونه های مناسب رشد در خانه و گلخانه از گونه های بالارونده می باشند. یکی از گونه های مناسب رشد در آپارتمان و گلخانه ی C. antarctica است که به پیچ کانگورو معروف است و بومی استرالیاست. برگ های تخم مرغی سبز شفاف با حواشی دندانه ای دارد. گیاهان آپارتمانی ممکن است به بلندی 3- 2 متر برسند. یکی دیگر از گونه های متداول گلخانه و آپارتمان گونه C.discolor است. این گونه یکی از زیباترین برگ های زینتی را ایجاد می نماید. این گونه برخلاف گونه ی C.antarctica بایستی در جای گرم نگهداری شود. در زمستان بیشتر از برگ های خود را می ریزد و رنگ های متنوع برگ ها ممکن است زیبایی خود را از دست بدهند. برگ ها سه گوش و نوک تیز با رنگ های متنوع سبز و سفید و ارغوانی است و پشت برگ ها قرمز است.
گیاهان را در خاک کمپوست رشد داده در بهار و تابستان منظماً آبیاری کنید. لیکن در پاییز و زمستان خاک را مرطوب نگهدارید. دمای زمستان نبایستی پایین تر از10 درجه سانتی گراد باشد. گونه ی C. discolar معمولاً در هوای سرد برگ های خود را از دست می دهد. همچنین ممکن است آبیاری زیاد باعث ریزش برگ های آن شود. گیاهان بایستی در نور کافی قرار گیرند. در گلخانه در جایی قرار گیرند که نور مستقیم تابستانی به آن نتابد و در کوران نیز قرار نگیرند. برای بالا نگه داشتن گیاه آنها را به چوب یا سیم ببندید. گونه ی C. discolar را نیز می توان به صورت گیاه رونده و آویزان در سبد پرورش داد.
سي سوس - تصویر 2
برای تکثیر آنها از قلمه های 10- 8 سانتی متری ساقه های جانبی استفاده نمایید. آنها را در مخلوطی از پیت و شن بکارید و در دمای 18-10 درجه سانتی گراد در بستر مخصوص مرطوب نگهدارید تا ریشه ایجاد نمایند. پس از آن می توانید آنها را به گلدان منتقل نمایید. اگر گیاهان را هرس سبک نمایید. موجب انبوه شدن ساقه های جانبی و پر شدن برگ ها و زیبایی بیشتر گیاه می شود.
برخی از حشرات ریز مانند شته و عنکبوت های خانگی ممکن است به آنها آسیب برسانند. گاه ناهنجاری های فیزیولوژیکی ممکن است موجب ریزش برگ ها و یا لکه در سطح آنها شود که غالباً در اثر توجه بیشتر به تغذیه آنها برطرف می شوند.

پی نوشت ها :

1. Vitaceae
2. Vitidaceae.

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه