سدوم

سدوم

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

سدوم (Sedum) دارای بیش از 600 گونه است و متعلق به خانواده ی کراسولاسه (1) می باشد. این گیاهان به صورت های مختلف همیشه سبز و یا برگ ریز، یک ساله و یا پاپا و غالباً گوشتی یافت می شوند. چند نمونه از آنها را می توان به صورت گیاهان زینتی درون ساختمان و آپارتمان نگهداری نمود به شرط آن که پشت پنجره و در معرض نور کامل و آفتاب قرار داده شوند. یکی از گونه های زیبا که به صورت آویز نیز می توان از آن نگهداری نمود S. morganianum است. این گیاه به دم سگ آبی (2) معروف است و بومی مکزیک می باشد. گیاه به صورت خوابیده و یا آویزان با ساقه های بلند به طول تا 60 سانتی متر رشد می نماید. ساقه ها گوشتی استوانه ای، به رنگ سبز متمایل به خاکستری کمرنگ بوده و به صورت فشرده رشد می نماید. گل هایی ریز نارنجی کم رنگ به صورت فشرده ای در نوک ساقه تولید می شوند (در ماه های خرداد تا شهریور).
سدوم را در خاک معمولی که مقداری شن ریز و درشت و خاک برگ با آن مخلوط شده بکارید. در بهار و تابستان منظماً آبیاری نمایید. گلدان را همیشه در معرض نور مستقیم آفتاب و پشت پنجره قرار دهید جایی که تبادل هوا به خوبی صورت می گیرد. سدوم در زمستان نیاز به دمای پایینی دارد (حدود 10 - 5 درجه سانتی گراد).
سدوم - تصویر 2
سدوم را بیشتر از طریق بذر تکثیر می نمایند. بذر را در بهار بکارید و در دمای بین 15 درجه سانتی گراد و 18 درجه سانتی گراد قرار دهید. گیاهچه ها را ابتدا می توانید به جعبه های مخصوص منتقل نموده و هنگامی که بزرگتر شدند آنها را در گلدان های جداگانه بکارید. خاک را می توانید مشابه مخلوطی که در بالا اشاره شد انتخاب نمایید و یا این که از کمپوست استفاده نمایید. گیاه S. morganianum را همچنین می توانید از طریق قلمه تکثیر نمایید. قلمه ها را در بهار و تابستان از ساقه به طول 7-3 سانتی متر تهیه نموده و آنها را در همان مخلوطی که ذکر شد نشا نمایید.
حشرات ریز از قبیل شته به گیاه حمله نموده و باعث چسبناک شدن گیاه می شوند. حلزون ها نیز گاه ممکن است به گیاه آسیب برسانند. اگر آبیاری از حد معمول بیشتر صورت گیرد ممکن است باعث پوسیدگی ریشه شود و همچنین ریشه ها آماده بیماری های قارچی شوند که به گیاه آسیب می رسانند.

پی نوشت ها :

1- Crassulaceae
2. Beaver's tail

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه