دراسينا

دراسينا

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

دراسینا (Dracaena) دارای بیش از 40 گونه از گیاهان همیشه سبز است که گاه به صورت بته ای رشد می نمایند و متعلق به خانواده آگاو (1) می باشند. این گیاهان برگ های زیبا و نخل مانندی را با رنگ های متنوع ایجاد نموده و گاه به حالت بته ای و درختی رشد می نمایند. آنها گیاهان ایده آلی برای گلخانه ها هستند. برخی از آنها نیز مناسب رشد در آپارتمان می باشند. یکی از گونه های معروف و متداول D. deremensis است که بومی مناطق گرم و مرطوب آفریقاست. گیاه ممکن است به بیش از یک متر ارتفاع برسد و برگ ها به صورت گسترده رشد کنند. برگ ها گندمی مانند دراز و شمشیری هستند و تا بیش از نیم متر رشد می نمایند. برگ ها به رنگ سبز تیره شفاف با نوارهای سفید نقره ای می باشند. در برخی از واریته ها دو نوار سبز در طرفین برگ و یک نوار نقره ای در وسط قرار دارد.
دراسینا را درون گلدان حاوی کمپوست کاشته و در جای گرم و مرطوب قرار دهید. گیاه به نور زیادی نیاز دارد لیکن نور نبایستی مستقیم به گیاه بتابد. در فصول بهار و تابستان منظماً آبیاری کنید لیکن در پاییز آبیاری را کم کرده به طوری که خاک مرطوب نگهداشته شود. چنانچه واریته و یا گونه ای است که مرتباً رشد کرده و بزرگ می شود لازم است همان طور که گیاه بزرگتر می شود به گلدان های بزرگتری منتقل شود. برخی نمونه ها سرمای زمستان را تا حد 7 درجه سانتی گراد تحمل می کنند.
دراسينا - تصویر 2
برای ازدیاد گیاه دراسینا می توان از نوک رویشی گیاه و یا از جوانه های اطراف و پایینی ساقه استفاده نمود. آنها را در مخلوطی از کمپوست و شن بکارید و در جای گرم و مرطوب قرار داده تا ریشه ایجاد نمایند. از ساقه های بدون برگ نیز می توان استفاده نمود. آنها را به قطعات 7 تا 10 سانتی متر تقسیم نمایید. سپس آنها را درون کمپوست و شن قرار دهید لیکن آنها را به طور عمقی در خاک فرو نکنید. آنها را در جایی مرطوب و گرم قرار داده تا ریشه و برگ های اولیه ایجاد نمایند. سپس گیاهچه ها را به کمپوست و گلدان های کوچک منتقل نمایید. برگ های اولیه کاملاً سبز هستند لیکن برگ های بعدی که بزرگتر می شوند در طول چند ماه آینده زینتی و رنگی می شوند.
برخی از حشرات کوچک ممکن است به ریشه و یا گیاه آسیب برسانند. همچنین قارچ های تولید کننده لکه در برگ ها ممکن است لکه های قهوه ای در سطح برگ ایجاد نمایند.

پی نوشت ها :

1. Agavaceae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه