حسن يوسف

 حسن يوسف

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

حسن یوسف (Coleus) دارای بیش از 150 گونه و متعلق به خانواده ی نعناعیان (1) است. آنها گیاهان همیشه سبز چند ساله و برای گلخانه و آپارتمان مناسب هستند. آنها با برگ های زینتی و رنگی خود مورد توجه می باشند. یکی از گونه های متداول در گلخانه و آپارتمان C.blumei است که به بلندی 50-40 سانتی متر رشد نموده و گسترش می یابند. برگ های آنها رنگ های متنوعی از سبز و زرد و قرمز و یا مخلوطی از آنها را ایجاد می نمایند. گیاهان بالغ ممکن است گل هایی به رنگ های آبی و سفید کوچک لوله ای دولبه در ساقه گلزایی به صورت سنبله ایجاد نمایند. برای گیاه بهتر با برگ های زینتی زیباتر بهتر است ساقه گلزا را هنوز که کوچک است قطع نمایید. برگ ها ممکن است درنتیجه رشد و تغییرات نور رنگ های متنوعی از قرمز، نقره ای، قهوه ای، ارغوانی زرد و سفید و سبز را ایجاد نمایند.
گیاهان را در بهار داخل گلدان محتوی کمپوست بکارید. در بهار و تابستان آبیاری منظم نمایید و در نور کافی قرار دهید. در زمستان به آبیاری فراوان نیازی نیست لیکن خاک گلدان بایستی مرطوب نگهداشته شود. رنگ های برگ ها در نتیجه سرد شدن هوا عدم نور کافی در پاییز و زمستان ممکن است زیبایی خود را از دست داده و کمرنگ شوند لیکن با شروع بهار و طولانی شدن روز و بالا رفتن دما و نور رنگ ها مجدداً به صورت بارزی نمایان می شوند. گیاهان به موازاتی که بزرگ می شوند بایستی به گلدان های بزرگتر و خاک تازه منتقل شوند. برای حفظ زیبایی و فرم گیاه جوانه های ساقه های بلندتر را قطع نمایید. گیاه را هر هفته یک بار با کود مایع تغذیه نمایید.
حسن يوسف - تصویر 2
برای تکثیر حسن یوسف از طریق بذر و یا از طریق ایجاد قلمه اقدام نمایید. بذر را در اواخر زمستان بکارید. قلمه های آن را یا در ابتدای بهار و یا اوایل پاییز از نوک ساقه های رویشی ایجاد نمایید. آن ها را در مخلوطی از پیت و شن کاشته در جای گرم و مرطوب قرار دهید تا ریشه ایجاد نمایند سپس آنها را به گلدان های کوچک حاوی پیت انتقال دهید. اگر مایلید که گیاه را برای سال دوم نیز حفظ نمایید بهتر است اواخر زمستان یک هرس سختی بنمایید تا تنها ساقه های اصلی و ضخیم باقی بمانند.
گیاهان ممکن است مورد حمله کرم های خاکی و حشرات قرار گیرند که در این صورت منجر به ریزش برگ ها و یا از دست رفتن رنگ های متنوع آنها شود. گیاهان معمولاً عاری از بیماری های گیاهی هستند.

پی نوشت ها :

1. Labiatae.

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه