ترادسکانتيا برگ بيدي

 ترادسکانتيا برگ بيدي

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس ترادسکانتیا (Tradescantia) که به برگ بیدی معروف است. برای گل ها و همچنین برگ های زینتی خود مورد توجه می باشد دارای بیش از 60 گونه و متعلق به خانواده برگ بیدی کاملیناسه (1) است. یکی از گونه های متداولی که غالباً درون آپارتمان و ساختمان یافت می شود T. blossfeldiana است. این گیاه بومی آرژانتین است. گیاه به صورت نیمه افراشته رشد می کند. دارای برگ هایی به شکل تخم مرغی کشیده بوده و به رنگ سبز تیره و ارغوانی با موهای ظریفی در سطح زیرین می باشد. ساقه ها گوشتی و معمولاً به رنگ ارغوانی هستند. گل ها که در بهار و تابستان در انتهای ساقه های بالغ تولید می شوند به صورت مجموعه تولید می شوند. گل ها با سه گلبرگ و مثلثی بوده و به رنگ ارغوانی قرمز و در وسط سفید می باشند. در واریته های مختلف رنگ گل ها متفاوت است.
گونه دیگر T.fluminensis با نام مترادف T.fluviatilis بومی آمریکای جنوبی است. ساقه های آن به طور خوابیده و یا آویزان رشد نموده برگ های آن تخم مرغی کشیده و بدون دمبرگ یا با دمبرگ های کوتاه به رنگ سبز کمرنگ و معمولاً با نوارهایی به رنگ سفید یا ارغوانی متمایل به قرمز می باشند. واریته های آن رنگ های متفاوتی از نوارها را تولید می نمایند. در مواقعی که در معرض نور روشن و کافی قرار داده شوند زیر برگ ها به رنگ ارغوانی کمرنگی تغییر می یابد.
ترادسکانتیا یا برگ بیدی را در گلدان هایی متوسط محتوی کمپوست و پیت معمولی بکارید. آنها را همچنین می توانید به صورت آویزان درون سبد قرار دهید.
ترادسکانتيا برگ بيدي - تصویر 2
گیاه را در بهار و تابستان منظماً آبیاری نمایید و در مکانی روشن ولی نه در معرض نور مستقیم قرار دهید. در پاییز و زمستان گیاه را به حدی آبیاری نمایید که خاک آن نمناک بماند و از آبیاری زیاد خودداری نمایید. در زمستان به دمای پایین 7-10 درجه سانتی گراد نیاز دارد. هر سال یک مرتبه در بهار گلدان و خاک را تعویض نمایید. در ماه های رشد ( بهار و تابستان ) هر دو هفته، یک بار با کود مایع رقیق تغذیه نمایید. گیاه برگ بیدی پس از دو سال زیبایی خود را از دست می دهد و بهتر است از آن صرف نظر نمایید.
ازدیاد گیاه به آسانی از طریق ایجاد قلمه از نوک ساقه صورت می گیرد. قلمه های 6-7 سانتی متر از نوک ساقه ها را در بهار تهیه نموده و آنها را در کمپوست معمولی کاشته و در دمای 16 درجه سانتی گراد قرار دهید تا ریشه ایجاد نمایند سپس آنها را به صورت دستجاب چند تایی درون گلدان دائمی بکارید. قلمه های برگ بیدی را همچنین می توانید در آب قرار داده تا ریشه ایجاد نمایند.
ریزش و یا تغییر رنگ برگ ها ممکن است در نتیجه ناهنجاری های فیزیولوژیکی اتفاق بیافتد. برگ بیدی معمولاً عاری از آفات و بیماری های گیاهی است.

پی نوشت ها :

1.Commelinaceae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه