ورزش‌كردن در دوران بارداری نتایج شگفت‌انگیزی دارد. به‌طور نمونه، به تثبیت وضعیت خلق‌و‌خو كمك كرده، خواب را بهبود می‌‌بخشد، دردها، مشكلات و سختی‌های دوران بارداری را كاهش می‌دهد.


برترین مجله اینترنتی ایران


 برترین ها:  ورزش‌كردن در دوران بارداری نتایج شگفت‌انگیزی دارد. به‌طور نمونه، به تثبیت وضعیت خلق‌و‌خو كمك كرده، خواب را بهبود می‌‌بخشد، دردها، مشكلات و سختی‌های دوران بارداری را كاهش می‌دهد. همچنین با كشش عضلات و بالا‌بردن استقامت آن‌ها، شما را برای زایمان آماده ساخته و به مناسب‌بودن و روی فرم‌آمدن اندام شما پس از تولد نوزاد كمك می‌كند.

تمرینات ایده‌آل ورزشی ضربان قلب را افزایش می‌دهد، شما را روی فرم نگاه می‌دارد، افزایش وزن را كنترل می‌كند و عضلات‌تان را بدون ایجاد استرس فیزیكی زیاد برای شما یا نوزاد، آماده می‌كند.
تمرینات ذكر شده در این مطلب اغلب برای مادران باردار مناسب هستند، هرچند انجام دادن برخی از آن‌ها ممكن است در ماه‌های پایانی بارداری دشوار باشند و درعین حال مناسب به‌نظر نرسند. برای اطمینان خاطر، پیش از شروع هرگونه تمرینی با كسی كه مراقبت‌های بهداشتی را به شما ارائه می‌‌كند، ماما یا پزشك خود مشورت كنید.
 
بهترین ورزش‌ها برای شما

بهترین و بدترین ورزش‌ها برای خانم‌های باردار - تصویر 2

تمرینات قلبی- عروقی

پیاده‌روی:

یكی از بهترین تمرینات قلبی-عروقی برای خانم‌های باردار، پیاده‌روی است كه بدون فشار و تاثیرات سوء جانبی بر زانوها و قوزك پا سبب سالم‌ماندن شما می‌شود. همچنین این نكته كه تقریبا در همه جا می‌توانید پیاده‌روی كنید و هیچ‌گونه تجهیزات خاصی به جز یك كفش مناسب نیاز ندارید و این نكته كه در كل 9‌ماه بارداری، پیاده‌روی كاملا بدون‌خطر است آن را به ورزشی ایده‌آل بدل كرده است.

بهترین و بدترین ورزش‌ها برای خانم‌های باردار - تصویر 3

شنا‌:

 متخصصان زنان و زایمان و مربیان بدنسازی پس از بررسی موارد متعدد اعلام كرده‌اند كه شنا‌كردن از بهترین و بی‌خطرترین ورزش‌ها برای خانم‌های باردار است. شنا به‌دلیل به حركت درآمدن همه عضلات بزرگ (بازوها و پاها)‌، داشتن فواید قلبی- عروقی و این‌كه به خانم‌های بارداری كه در این دوران مقداری اضافه وزن هم داشته‌اند اجازه می‌دهد تا در آب احساس بی‌وزنی كنند، بسیار مناسب است.

ایروبیك سبك (ورزش‌های هوازی)‌:

یكی از فواید كلاس‌های ایروبیك انجام حركات مختلف سازگار با شرایط بدن است. اگر شما در كلاس‌های ویژه خانم‌های باردار شركت كنید، می‌توانید با مادران آینده دیگر هم آشنا شده و اطمینان داشته باشید كه همه حركات این ورزش برای شما و نوزادتان خطری ندارد.

 حركات موزون‌:

می‌توانید ضربان قلب‌تان را با انجام حركات موزون با موسیقی دلخواه‌تان، در اتاق نشیمن خانه‌تان یا در كلاس‌های حركات موزون افزایش دهید اما از انجام حركات سریعی كه در آن جست‌وخیز، پرش یا چرخش وجود دارد، خودداری كنید.با احتیاط انجام دهید

تمرینات انعطافی و استحكامی

حركات كششی ذهن‌و‌جسم (یوگا)‌:

 این ورزش می‌تواند به سفت‌شدن ماهیچه‌ها كمك كرده و درصورت وجود هرگونه فشار روی مفاصل، شما را انعطاف‌پذیر نگاه دارد اما شما باید دستورات حركات كششی ذهن‌و‌جسم را با چندبار در هفته با پیاده‌روی و شنا تكمیل كنید تا برای رسیدن به نتیجه بهتر مفید واقع شود.

حركات كششی:

حركات كششی برای نرم‌كردن و شل‌كردن بدن در دوران بارداری بسیار مفید است و از وارد‌شدن فشار به ماهیچه‌ها جلوگیری می‌كند. به تمرینات قلبی- عروقی خود حركات كششی را نیز بیفزایید تا ورزش‌تان تكمیل شود اما مواظب باشید، زیاده‌روی نكنید.

بهترین و بدترین ورزش‌ها برای خانم‌های باردار - تصویر 4

بدن‌سازی:

اگر در حال حاضر بدن‌سازی بخشی از تمرینات روزمره شماست، دلیلی برای توقف آن در دوران بارداری وجود ندارد، هرچند خانم‌های باردار باید میزان وزنه‌هایی كه بلند می‌كنند را كاهش دهند (می‌توانید برای اطمینان خاطر از خوب تمرین‌كردن خود، این حركات را با حداقل وزن ادامه دهید). در صورتی كه احتیاط‌های لازم را انجام دهید و از تكنیك خوبی استفاده كنید (منظور حركات آرام و كنترل شده است)، بدن‌سازی یكی از روش‌های عالی برای سفت‌كردن و كشش عضلات است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه