بلوپرون ( گل ميگو )

 بلوپرون ( گل ميگو )

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس (Beloperone) بلوپرون ( گل میگو ) متعلق به خانواده ی آکانتاسه (1) و دارای حدود 60 گونه بته ای و درختچه ای همیشه سبز می باشد. تنها یک گونه از آنها در شرایط گلخانه ای و در آپارتمان کشت می شود. گونه ی B. guttata به گل میگوی مکزیکی (1) معروف است. آنها در گلدان و درون گلخانه جای نسبتاً خنک ممکن است به بلندی نزدیک به یک متر رشد نمایند. برگ های تخم مرغی سبز و نرمی را ایجاد می نمایند که روی هم قرار می گیرند. گل های سفید ریز به صورت خوشه ای آویزان تقریباً در تمام فصل بهار، تابستان و پاییز تولید می شوند. گل های خوشه ای با برگه های زینتی نارنجی متمایل به قهوه ای زیبایی که روی هم قرار گرفته همراه می باشند. گل سنبله گل خم شده و شبیه میگوست.
خاک گلدان را از کمپوست تهیه نموده و از ابتدای بهار تا اوایل زمستان منظماً آبیاری نمایید. گلدان را در جای نسبتاً خنک قرار دهید و در این مدت به صورت هفتگی با کود مایع تغذیه نمایید تا گیاه دائماً تولید گل نماید. در تابستان از نور شدید آفتاب دور نگهدارید. در زمستان آبیاری منظم را متوقف و گلدان را تنها مرطوب نگهدارید. در زمستان دمای گیاه نبایستی پایین تر از 10 درجه سانتی گراد نزول نماید. اگر برگه های بزرگتر اولیه را در بهار حذف نمایید. گیاه سریعتر به گل می نشیند. گیاه اگر پس از زمستان گذرانی هرس شده و به گلدان و خاک تازه منتقل شود رشد بهتری خواهد داشت و گل های فراوانتری تولید می نماید.
بلوپرون ( گل ميگو ) - تصویر 2
بهترین راه تکثیر ایجاد قلمه های 8-6 سانتی متری در بهار است. قلمه ها را در کمپوست که با شن مخلوط شده قرار داده گلدان ها را نمناک و در جای مرطوب نگهداری نمایید تا ایجاد ریشه نمایند. گیاه را می توانید در ماه های بهمن و اسفند به شکل مورد دلخواه هرس نمایید.
گل های معمولاً فاقد آفت و بیماری هستند. گاه ممکن است ناهنجاری های فیزیولوژیکی باعث زرد شدن و ریختن برخی از برگ ها شود.

پی نوشت ها :

1. Acanthaceae
2. Mixcan Shrimp Flower

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه