مدیرکل دامپزشکی ایلام درباره‌ روش نگهداری ماهی قرمز سفره عید توضیح داد.

امام صادق علیه السلام می فرماید: نیکى و خوش اخلاقى، شهرها را آباد و عمرها را زیاد مى کند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، «وهاب پیرانی» اظهار کرد: ماهی قرمز باید از مراکز معتبر، تحت نظارت و کنترل دامپزشکی تهیه شود و از خرید ماهی از فروشندگانی که آن ها را بصورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگهداری می کنند باید خودداری شود. وی گفت: باید از خرید ماهی هایی که باله های تاخورده و جمع شده دارند یا در اطراف دهان یا سطح بدن، لکه های پنبه مانند دارند و روی سطح بدن آن ها زخم یا لکه های سفید متمایل به خاکستری خودداری کرد. مدیرکل دامپزشکی ایلام تصریح کرد: هم چنین باید از خرید ماهی هایی که بال سائیده شده دارند و بی قرارند و چشم های آنها بصورت یکطرفه و یا دوطرفه بیرون زده باشد خودداری کرد.

 

پیرانی با بیان اینکه برای نگهداری طولانی مدت ماهیان قرمز مقدار آب مورد نیاز هر قطعه ماهی انگشت قد، باید حداقل یک لیتر منظور شود، خاطرنشان کرد: باید یک تا دوبار در هفته آب ماهی را عوض کرد و از شن، ماسه های رنگی برای تزئین آکواریوم و تنگ های ماهیان استفاده نشود. وی ادامه داد: شست وشوی کامل دست ها با آب و صابون پس ازهر بار دست زدن به آب یا ماهیان زینتی، جلوگیری ازدست زدن کودکان به ماهیان و آموزش بهداشت فردی به آن ها و دستمالی نکردن چشم، صورت و دهان پس از کار با آکواریوم، نگهداری مناسب غذاهای ماهیان آکواریومی در جاهای خنک، تاریک و خشک در ظروف کاملاً بسته و رعایت تاریخ مصرف برای این مواد غذایی از دیگر توصیه های بهداشتی است که باید رعایت شود.

 

مدیرکل دامپزشکی ایلام با بیان اینکه ماهی قرمز باید با غذاهای کم پروتئین و سرشار از کربوهیدرات تغذیه شوند و غذا باید در سطح آب شناور بماند، گفت: استفاده از غذاهای آماده بهتر است و مواد غذایی باید یک یا دو بار در روز به اندازه ای باشد که در مدت یک تا دو دقیقه مصرف شود. پیرانی با بیان اینکه نگه داشتن ماهی بیمار به مدت بیست دقیقه در یک لیتر آب که یک قاشق نمک هم به آن اضافه شده می تواند مفید باشد، خاطرنشان کرد: باید از قرار دادن آکواریوم ها و تنگ های ماهی در جلوی نور مستقیم آفتاب، کنار شومینه ها و یا داخل آشپزخانه خودداری کرد.

 

ایسنا/ 2014

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه