اپي فيلوم

 اپي فيلوم

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس اپی فیلوم (Epiphyllum) دارای بیش از 20 گونه است و متعلق به خانواده ی کاکتوس ها (1) می باشد. آنها گیاهان چند ساله مناسب گلخانه و آپارتمان می باشند. این کاکتوس ها دارای ساقه های تخت با حواشی موج دار یا گره خورده می باشند. گل های آنها بزرگ و نمایشی و زنگوله ای شکل می باشند. رشد و نگاهداری آنها بسیار آسان است. آنها دارای هیبریدهای زیادی با رنگ های متنوعی از گل ها بوده که غالباً به گونه ی E.akermannii متعلق می باشند. گل های آنها در اواخر بهار و ابتدای تابستان تولید می شود. اگر چه اپی فیلوم جزء کاکتوس ها محسوب می شود لیکن برخلاف آنها به بیابان ها و شن زارهای گرم تعلق ندارد بلکه بومی مناطق جنگلی و گرم و مرطوب آمریکا می باشد لذا آن را می توان به آسانی درون ساختمان و آپارتمان نگهداری نمود چون به آفتاب مستقیم نیاز ندارد. آن را می توان در جایی که نور به خوبی بتابد مانند پشت پنجره قرار داد.
اپی فیلوم را در گلدان محتوی مخلوطی از کمپوست و خاک برگ بکارید. در جایی قرار دهید که نور کافی ولی نه مستقیم به آن بتابد و مرتباً در طول فصول رشد آبیاری نمایید. در زمستان آبیاری را کم کنید ولی هرگز متوقف نکنید. در زمستان در جای خنک قرار داده ولی دما نبایستی از 5 درجه سانتی گراد پایین تر برود. هنگامی که شروع به گلزایی می کند با کود مایع که دارای پتاسیم بالایی است هر دو دقیقه یک بار تعذیه نمایید.
اپي فيلوم - تصویر 2
اپی فیلوم را می توان از طریق بذر تکثیر نمود لیکن بسیاری از هیبریدها بذر تولید نمی کنند. چنانچه بذر موجود باشد آنها را در ابتدای بهار بکارید. ساده ترین راه ازدیاد از طریق ایجاد قلمه است. از انشعابات جانبی در ماه های بهار و تابستان قلمه هایی تهیه نموده آنها را چند روز در هوای آزاد قرار دهید سپس در گلدان محتوی کمپوست بکارید، مراقبت نمایید تا ریشه ایجاد نمایند. گلدان ها را به ترتیب که گیاهان بزرگ می شوند تعویض نمایید.
برخی از حشرات به ساقه و ریشه آنها ممکن است آسیب برسانند و یا ریشه ها به وسیله کرم ها آلوده شوند. برخی از علائم غیرعادی در نتیجه حمله ویروس و یا ناهنجاری های فیزیولوژیکی ممکن است در گیاه پدیدار شوند.

پی نوشت ها :

1. Cactaceae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه