اپونتيا

اپونتيا

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

جنس اپونتیا (Opuntia) دارای بیش از 250 گونه است و متعلق به خانواده ی کاکتوس (1) می باشد. این گیاهان مناسب گلخانه بوده لیکن برخی نمونه های کوچک آن را می توان در آپارتمان و درون ساختمان کشت داد. این گیاهان به اندازه های مختلفی رشد می کنند. برخی از گونه های دشتی و بیابان به صورت درخت رشد می نماید. اپونتیا دارای ساقه های برگ مانند و برگ های خار مانند هستند که بر سطح ساقه ها به صورت های گوناگونی قرار دارند. ساقه ها گاهی به صورت استوانه رشد می نمایند. خارها معمولاً همراه با زوائد سوزنی دیگری است. بسیاری از نمونه ها در آپارتمان گل تولید نمی کنند. مگر این که به گلخانه منتقل شوند. گل های آنها بزرگ زیبا و نمایشی است و از محل اتصال ساقه ها تولید می شوند. گل ها نسبتاً لوله ای به رنگ های قرمز و زرد و معمولاً در ماه های تابستان تولید می شوند. اپونتیا برخلاف تصور بایستی آبیاری منظم شود و نیاز به خاک غنی دارد و همچنین نیاز به تغذیه دارد. گلدان اپونتیا را در جایی قرار دهید (پشت پنجره) که بیشترین نور به آن بتابد. از گلدان مناسب استفاده کنید چون ریشه های انبوه و زیادی تولید می کند. هر سال در بهار گلدان و خاک را تعویض کنید. در زمستان در جای خنک و سرد بین 7-3 درجه سانتی گراد قرار دهید و آبیاری را متوقف نموده لیکن اجازه ندهید خاک گلدان کاملاً خشک شود.
برای ازدیاد اپونتیا از ساقه های برگ مانند استفاده نمایید. هر کدام از آنها را می توانید قطع کنید دو یا سه روز در هوای آزاد قرار داده و سپس در کمپوست بکارید و کمپوست را مرطوب نگهدارید. اپونتیا خیلی سریع ریشه داده و شروع به رشد می نماید. گاهی محل اتصالات صفحات ساقه خیلی سست است و به راحتی جدا می شود.
اپونتيا - تصویر 2
ازدیاد آنها از طریق بذر نیز نسبتاً ساده است بذرها چون دارای پوست ضخیمی هستند دیر رویش حاصل می نمایند. بهتر است قبل از کاشت آنها را در آب به مدت یک یا دو روز خیس کنید. بذر را در ابتدای بهار بکارید و در دمای حدود 21 درجه سانتی گراد قرار دهید.
آفات در نتیجه حشرات ریز و مورچه ها ممکن است به گیاه و ریشه آن صدمه وارد نمایند. گاه بیماری قارچی باعث ایجاد لکه های قرمز رنگی در سطح ساقه ها می شود.

پی نوشت ها :

1. Cactaceae

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه