آنتوريوم

آنتوريوم

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

آنتوریوم

جنس آنتوریوم (Anthurium) متعلق به خانواده ی گل شیپوری (1) است و حدود 550 گونه دارد. آنها گیاهان همیشه سبز گلخانه ای بوده و برخی از آنها قابل نگهداری درون آپارتمان و ساختمان هستند. آنها غالباً به واسطه اسپاته رنگی و زیبا و همچنین برای برگ های زینتی مورد توجه می باشند. برخی از گونه ها مانند A. andreanum اسپاته قرمز و زیبا و برگ های همیشه سبز قلبی شکل را ایجاد می نمایند که برای مدت طولانی به خصوص در دوران گلدهی می توان از آنها درون ساختمان استفاده نمود. گل های آنها خیلی ریز بوده به صورت سنبله فشرده اسپادیس (2) از میان اسپاته رنگی ایجاد می شوند که در مجموع زیبایی خاصی به گیاه می دهند.
آنتوريوم - تصویر 2
آنتوریوم بایستی در جای گرم نگاهداری شود به خصوص درون گلخانه که دمای ثابتی داشته باشد. درجه دما در زمستان نبایستی به پایین تر از 15 درجه سانتی گراد برسد. خاک گلدان را بایستی از مخلوطی از پیت و خزه خرد شده ( البته خزه اسفاگنوم (3) توصیه می شود که در ایران وجود ندارد ) درست کرد به ترتیب به صورت سه چهارم و یک چهارم. مقداری خاک لوم و ذغال خرد شده نیز به آن اضافه نمایید. ته گلدان را شن دانه درشت بریزید که آب به راحتی از آن نشت نماید. گیاه را طوری در خاک گلدان قرار دهید که نوک رویشی آن کاملاً بالای خاک قرار گیرد. آبیاری منظم و دمای بالا و ثابت و رطوبت و نور کافی لازمه رشد گیاه است. در هوای گرم آبیاری بیشتر لازم است و تأمین رطوبت کافی از طریق اسپری برگ ها انجام می گیرد در گلخانه اطراف گلدان ها بایستی خیس شوند تا رطوبت کافی برای گیاه ایجاد شود. برای نتیجه بهتر، گلدان های درون ساختمان و آپارتمان بهتر است درون زیر گلدانی بزرگ و یا تشتی قرار گیرند که دارای آب و یا ابر خیس شده می باشد. گیاه را در تابستان در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید. یک دو یا سه هفته یک بار با کود مایع تغذیه نمایید. ریشه هایی که از اطراف گیاه تولید می شوند آنها را با قرار دادن درون خزه مرطوب نگاه دارید. اگر انشعابات فرعی اطراف گیاه را قطع نمایید گل های زیباتر و با کیفیت بهتری تولید می شود.
برای تکثیر آنتوریوم در بهار گیاه را از گلدان بیرون آورده آنها را تمیز نموده و ریشه آن را همراه با یک یا دو نقطه رویشی تقسیم نمایید و مجدداً هر کدام از تقسیمات را جداگانه در خاک مخصوص خود در گلدان کوچکتر قرار دهید. مراقبت نمایید تا به حد بلوغ گلدهی برسند. رطوبت و گرمای ثابت مورد نیاز آنهاست. از طریق بذر برخی گونه ها را نیز می توان تکثیر نمود. برای گلدهی بیشتر، در زمستان گیاه را در جای خنک قرار دهید.

پی نوشت ها :

1. Araceae
2. Spadix
3. Sphagnu

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه